کاهش عوارض شیمی درمانی با ورزش

کاهش عوارض شیمی درمانی با ورزش

درمان بیماران سرطانی به یکی از روش های جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی و یا مجموعه ای از این روش ها انجام می شود. در هر یک از این روش ها، علاوه بر سلاول های سرطانی، بخشی از بافت های سالم نیز آسیب می بینند و از بین می روند. این روش های درمانی با بروز عوارضی برای بیماران همراهند. از جمله ی این عوارض می توان به حالت تهوع، کرختی و سستی در اندام های حرکتی مانند پا و ضعف عمومی بدن اشاره کرد. برای کاهش این عوارض و رسیدن به یک زندگی سالم تر، لحاظ کردن رژیم های غذایی ارگانیک و انجام کارهایی مانند ورزش کردن به بیماران توصیه می شود.

تحقیقات و مطالعات امروزه نشان می دهند که انجام ورزش های هوازی پیش از جلسات شیمی درمانی می تواند این عوارض را کاهش دهد. برای مثال پیاده روی به مدت 90 دقیقه در هفته با سرعت متوسط یا زیاد، عوارض پس از جلسات درمانی را می کاهد و در بهبود حال عمومی بیمار موثر است.

در طی تحقیقاتی، میزان درد و کرختی اندام های حرکتی را در بین تعدادی از بیماران سرطانی که ورزش نمی کردند و عده ای از بیماران که در یک برنامه ی 6 هفته ای پیاده روی آرام شرکت کرده بودند، اندازه گیری شد. نتیجه ی به دست آمده حاکی از آن بود که افرادی که ورزش کرده بودند علایم کم تری مانند دردهای سوزشی، کرختی و ضعف را نشان دادند.

ورزش به چند طریق در کاهش علایم شیمی درمانی کمک می کند و در بهبود حال عمومی بیماران موثر است. ورزش کردن در کنار دارو درمانی و تغذیه ی مناسب، می تواند به بازیابی سلامت افراد مبتلا به سرطان کمک کند. افرادی که پس از درمان ورزش می کنند، کم تر دچار کاهش کیفیت زندگی نسبت به افراد سالم می شوند.

دریافت حجم زیاد اکسیژن در جریان انجام فعالیت های هوازی، باعث بهبود وضعیت بافت های سالم بدن می شود. همچنین در اثر ورزش، جریان گردش خون افزایش می یابد و در نتیجه، سلول های بدن تغذیه می شوند. این امر باعث بهبود وضعیت عمومی بیمار می شود.

یکی دیگر از مشکلات افرادی که در معرض شیمی درمانی قرار می گیرند، مربوط به کاهش اشتها است. انجام فعالیت های هوازی باعث افزایش اشتها و کاهش مشکلات مربوط به تغذیه در بیماران می شود. همچنین ورزش کردن برای بیماران سرطانی، در بهبود شرایط روانی و افزایش روحیه و انگیزه نیز نقش دارد.

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

دیدگاهتان را بنویسید

*

شش − 5 =