ورزش کردن در محیط کار

ورزش های برای محیط کار

همه روزه از فواید ورزش کردن می شنویم. اما شاید برای بسیاری از ما، اختصاص زمان به ورزش بسیار دشوار باشد. بسیاری از افراد به فراخور کارشان ساعات زیادی را پشت میز می نشینند. نشستن زیاد، تاثیرات مخربی بر سیستم های حرکتی و سایر دستگاه های بدن می گذارد. بدن ما با تعداد زیادی مفصل و عضو حرکتی، برای حرکت کردن طراحی شده است. یکجا نشینی به مدت طولانی بدن را دچار ضعف های عضلانی و حرکتی می کند و روی عملکرد بقیه ی اعضای بدن نیز تاثیرات منفی زیادی دارد.

برای جلوگیری از تاثیرات منفی نشستن پشت میز، بهتر است نکاتی را رعایت کنیم. بی شک انجام چند حرکت ورزشی محدود و استفاده از بیش ترین پتانسیل موجود در محیط کار برای حرکت، جای خالی ورزش کردن را پر نمی کند؛ اما از تحلیل رفتن عضلات و خمیدگی جلوگیری می کند.

درست نشستن می تواند به میزان زیادی از بروز مشکلات فیزیکی

جلوگیری کند. قرار نیست بدن خود را کاملا منقبض کنید؛ اما بهتر است بدانید نشستن با پشت خمیده یا لم دادن و فرو رفتن در صندلی به مدت طولانی، شما را بیشتر خسته می کند. زانو ها باید با بدن زاویه ی 90 درجه بسازند. صندلی خود را در این وضعیت تنظیم کنید یا از یک زیرپایی استفاده کنید. گردن خود را خیلی به جلو متمایل نکنید و اگر پشت مانیتور کار می کنید، سعی کنید دید شما درست در رو به روی مانیتور باشد.

نحوه ی صحیح نشستن پشت میز
نحوه ی صحیح نشستن پشت میز

سعی کنید بیش تر بایستید. ایستادن عضلات را درگیر می کند و حفظ حالت بدن در حالت ایستاده، به انرژی بیش تری نیاز دارد. اگر لازم نیست که حتما پشت میز بنشینید، برخی کارها را در حالت ایستاده انجام دهید.

اگر می توانید به جای استفاده از آسانسور، از پله ها استفاده کنید و اگر با کسی کار دارید به جای استفاده از تلفن و ایمیل، به اتاقش بروید. با همکاران خود به تعامل بپردازید و برای صحبت درباره ی کار، بایستید یا در راهروها یا فضای باز، قدم بزنید. اگر چای یا نوشیدنی می خواهید، خوذتان تا آشپزخانه بروید.

همچنین در فواصل یک یا دو ساعته حرکات کششی انجام دهید و از انقباض و کوفتگی ماهیچه ها جلوگیری کنید.

اگر کار شما به گونه ای است که مدت زمان قابل توجهی را به تایپ کردن مشغولید، در انگشتان دست کشش ایجاد کنید و آن ها را ورز بدهید. دست ها را در راستای مچ باز کنید و انگشتان را به طوری که کشش را در آن ها احساس کنید به جلو بکشید. این وضعیت را 5 تا 10 ثاینیه ادامه دهید و سپس انگشتان را خم و دست را شل کنید.

شانه ها و کتف ها معمولا در اثر نشستن زیاد دچار گرفتگی می شوند و گاهی درد آزارنده ای دارند. می توانید همانطور که روی صندلی نشسته اید، دست ها را با کتف  باز پشت سر خود قلاب کنید و در حالی که کمر خود را کاملا صاف کرده اید، تکیه دهید و سپس خود را به عقب بکشید.

یا دست مخالف پشت آرنج را بگیرید و در حالی که بالا تنه را ثابت نگه می دارید،آرنج را جلوی سینه ی خود بکشید.

برای تقویت عضلات گردن، دست راست را در حالی که گردن کاملا صاف است روی گوش قرار دهید و به سر فشار وارد کنید. 10 ثانیه در این حالت باقی بمانید و پس از چند ثانیه استراحت، این کار را با دست چپ  انجام دهید.

حرکات ورزشی در محیط کار
حرکات ورزشی در محیط کار

 

می توانید از تجهیزات ورزشی کوچک مانند توپ های ارتجاعی و یا کش نیز استفاده کنید.

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

دیدگاهتان را بنویسید

*

چهار × 5 =