تاثیر یوگا در بهبود شرایط فیزیکی بدن

امروزه تاثیرات فراوان یوگا بر سلامت فیزیکی و روانی افراد اثبات شده است. شاید بتوان گفت یوگا برای بسیاری از افراد از حیث روانی حائز اهمیت است و تداعی گر مدیتیشن و در دست داشتن کنترل ذهن است. یوگا علاوه بر تاثیراتِ اثبات شده ای که بر روی وضعیت روانی و آرامش افراد دارد، در ارتقای توانایی های فیزیکی نیز موثر است. به طور کلی یوگا مسیر مناسبی برای داشتن ذهن و جسم، و نهایتا زندگی سالم است.

همچنین مطالعات بسیار و تجربیات شخصی افراد اثبات می کند که یوگا کردن می تواند در برطرف کردن برخی نقص ها و مشکلات فیزیکی نیز موثر باشد. با یوگا می توان به بهبود شرایط فیزیکی و اصلاح اندام های بدن کمک کرد. یوگا بدن را در وضعیت هایی قرار می دهد که باعث افزایش انعطاف پذیری و قدرت فرد می شود.

یوگا با تقویت عضلات و مفاصل، در کاهش درد های مفصلی و مشکلات آناتومی مانند کمر درد و زانو درد موثر است. یکی از مزایای یوگا این است که انجام آن برای هر سنی مناسب است. تمرینات یوگا برای کودکان و نوجوانان به افزایش قدرت، انعطاف پذیری و حفظ تعادل کمک می کند. این ورزش باستانی، با آموزش تنفس صحیح در افزایش ظرفیت ریوی و سلامت فیزیکی کودکان و نوجوانان موثر است.

یوگا برای بزرگسالان و افراد مسن نیز موثر است. مطالعات نشان می دهند که یوگا و ورزش های کششی می تواند به رفع مشکلاتی از قبیل کمر درد کمک کند. افرادی که مبتلا به کمر دردهای مزمن هستند، با یوگا کردن به طور مستمر می توانند درد خود را کاهش دهند و از دارو های کم تری استفاده کنند. یوگا کردن علاوه بر این که با افزایش آرامش تنش های ناشی از درد را از بین می برد، به صورت فیزیکی نیز بر درد کمر تاثیر گذار است. یوگا با کشش و تقویت عضلات، علائم کمر درد را از بین می برد.

از دیگر تاثیرات یوگا در بهبود وضعیت جسمانی، می توان به تاثیر درمانی آن بر بیماری اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات اشاره کرد. پژوهش ها نشان داده اند که یوگا کردن به مدت تنها 90 ثانیه و سه روز در هفته، میتواند به کاهش خمیدگی و انحنای ستون فقرات به صورت مزمن منجر شود. انحراف مزمن ستون فقرات در میان نوجوانان رایج است و اگر درمان نشود، ممکن است سالانه 7 درصد افزایش یابد و در نهایت به ناتوانی منجر شود.

یوگا همچنین در کنترل وزن و تناسب اندام، ترمیم کشیدگی و گرفتگی عضلات نیز موثر است. تمرینات یوگا به حفظ وضعیت صحیح ستون فقرات کمک می کند.

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

پاسخی بگذارید

*

12 − 9 =