تاثیر یوگا بر ذهن

تاثیر یوگا بر ذهن

یوگا از قدیمی ترین تکنیک های جسمی و روانی برای تندرستی است و در شبه قاره هند به وجود آمده است. واژه ی یوگا به معنای وحدت و یگانگی است و به یکی شدن ذهن و جسم اشاره دارد.یوگا نه تنها بر سلامت جسمی تاثیر مثبت دارد، بلکه برای بهبود و حفظ سلامت روانی نیز بسیار توصیه می شود. در زمینه ی تاثیر تمرینات یوگا بر ذهن و جسم مطالعات بسیاری انجام شده است و نتیجه ی این مطالعات، عملکرد بهتر افرادی که یوگا می کنند را نشان می دهند. یوگا همچنین به صورت غیر مستقیم افراد را به رژیم غذایی سالم تر سوق می دهد.

بسیاری از یوگا به عنوان یک ورزش یاد می کنند. اما در اصل یوگا بیش از آن که یک ورزش باشد، نگرش و مجموعه تمرینات ذهنی و جسمی است که بر همراه کردن این دو با هم تمرکز دارد. ابعاد عرفانی و در عین حال کاربردی یوگا، باعث می شود این تکنیک برای بهبود سلامت روانی و عملکرد هرچه بهتر ذهن کارآمد باشد. یوگا سبک ها و شاخه های مختلفی دارد؛ برخی از این سبک ها بر روی فیزیک و جسم تمرکز می کنند و برخی دیگر به ذهن و روح می پردازند.
تمرینات یوگا شامل تکنیک های مختلف مدیتیشن است و غالبا با تمرکز بر تنفس و کنترل ذهن همراه است. این اعمال سبب فرو نشستن خشم های نهفته، کاهش اضطراب و استرس و تسلط آرامش بر ذهن و بدن می شوند. در واقع بدن به این تمرینات پاسخ بیو شیمیایی می شود؛ کاهش ماتکول آمین ها که در پاسخ به استرس ترشح می شوند و کاهش سطح واسطه های عصبی مانند دوپامین در حین انجام یوگا، سبب ایجاد آرامش می شود. همچنین یوگا سبب افزایش هورمون اکسی توسین، که به هورمون اعتماد و ارتباط مشهور است، می شود.
تنفس های عمیق در تمرینات یوگا باعث افزایش سطح اکسیژن در مغز می شود و به افزایش تمرکز وبهبود خلق و خو می انجامد. بسیاری از تمرینات یوگا به صورت تخصصی به افزایش تمرکز می پردازند.
همچنین در یوگا بر رهایی تاکید بسیار می شود. تمرینات همزمان ذهنی و جسمی، به شما یاد می دهد که چگونه ذهن خود را از افکار منفی و احساس خشم و ناراحتی خالی کنید و بدن خود را نیز از تنش های روزانه رها کنید. افرادی که به طور مرتب یوگا می کنند غالبا احساس رضایت بیش تری از خود و محیط اطراف خود دارند.
همچنین تحقیقات روانشناسی نشان می دهند که یوگا تاثیرات مثبتی بر یادگیری و حافظه، افزایش اعتماد به نفس و بهبود روابط دارد. یوگا با آموزش کنترل ذهن و افکار، نقش بسیار مثبتی در حفظ سلامت روانی بازی می کند و فرد را در داشتن یک زندگی سالم یاری می کند.

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

دیدگاهتان را بنویسید

*

1 × 2 =