کاربرد طرح های سنتی در مد و فشن امروز

مد و فشن

چندیست که طراحان و کارشناسان داخلی مد و فشن ، توجه ویژه ای به کاربرد طرح ها و نقوش سنتی ایرانی نشان داده اند و به نظر می رسد استفاده از این طرح ها، به خوبی توانسته جای خود را در بازار و در میان مشتریان باز کند.

اقبال مردم و طراحان مد و پوشاک به این پارچه های سنتی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ با توجه به قوانین کشور مبنی بر پوشش اسلامی، در چند سال اخیر فقدان رنگ در پوشش بانوان به وضوح احساس می شد. یکی از ویژگی های لباس های سنتی، رنگ آمیزی و جلوه های زیبای بصری آن هاست. به علاوه، طرح ها و نقوش این پارچه ها، بخشی از هویت پوشاک ما را تشکیل می دهد. ایران از جمله کشور هایی است که صنعت نساجی و بافت پارچه در آن پیشینه ی زیادی دارد. به همین دلیل لباس های سنتی ایرانی از حیث طرح و رنگ آمیزی، غنای بصری قابل توجهی دارند و همین امر، دست طراحان مد را در استفاده از این نقش مایه ها باز می کند.

از طرفی به دلیل تاثیر پذیری دور و دراز از غرب در زمینه ی پوشش، ذائقه ی مردم به همسویی مد و فشن با پوشاک سنتی ایرانی روی خوش نشان داد. البته باید توجه داشت که در استفاده الگو های سنتی و ایرانی کهن در امر پوشاک، باید به هماهنگی با زندگی شهری و مدرن توجه داشت. توجه به فرهنگ کهن پوشش در مد و فشن امروز به این معنا نیست که به طور دقیق به سبک مردم گذشته لباس بپوشیم؛ این امر غیر ممکن و خنده دار می نماید. بلکه باید با توجه به نیاز های روزمره، اقدام به هماهنگی الگو ها و نقشمایه های کهن با تناسبات پوشش امروزی کرد.

از دیگر عوامل رواج استفاده از این لباس ها، می توان استفاده از تولیدی های الیاف طبیعی از این پارچه ها کرد. لباس های الیاف طبیعی و سنتی که مدتیست در میان اقشار جوان تر رواج یافته، معمولا با استفاده از پارچه های خنک و نخی و پنبه ای تولید می شوند. این پارچه ها چه از نظر کیفیت و سبکی، و چه از حیث زیبایی شناسی به دلیل ظاهر راحت و غیر رسمی شان، به ذائقه ی بخشی از جامعه خوش آمده است.

در حال حاضر استفاده از پارچه های امروزی در طراحی لباس، با این که جای خود را به خوبی در بازار باز کرده است، اما می توان گفت مشتری های خاص خودش را دارد. استفاده از طرح های پارچه های سنتی مانند ترمه، شاید به مزاج خیلی از بانوان خوش نیاید. شاید یکی از اساسی ترین نقاط ضعف این لباس ها، محدود بودن کاربرد آن ها باشد. در اغلب موارد، لباس های سنتی شامل مانتو های بلند و گشاد می شود که نمی تواند در بسیاری از مکان ها کاربرد داشته باشد.

همچنین، جای این طراحی ها در میان لباس های دیگر مانند لباس های مجلسی و نیمه رسمی خالی می نماید.

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

دیدگاهتان را بنویسید

*

2 × چهار =