مدل های لباس ایرانی

مدل های لباس ایرانی

چیزی که امروز می پوشیم، نتیجه ی مستقیم طرح ها و الگو های غربیست. در واقع مدت زمان قابل توجهیست که پوشش بومی در اکثر نقاط جهان رنگ باخته و عرف زندگی شهری ایجاب می کند در پوشش خود مقید به هنجار های پذیرفته شده در صنعت مد و فشن داشته باشیم.

اما با این همه نمی توان پیشینه ی تاریخی پوشش و لباس ایرانی را منکر شد. شاید بتوان گفت پیروی تام از مدل های غربی لباس حتی در لباس های به ظاهر ساده، بیش تر درباره ی آقایان صادق است تا بانوان. در کشور ما با توجه به ضوابط و عرف پوشش برای بانوان، الزام به وجود مدل ها و لباس های بومی است.

یکی از شناخته شده ترین و قدیمی ترین مدل های لباس برای بانوان، چادر است. استفاده از این پوشش بنا به استنادات تاریخی ریشه در زمان هخامنشیان دارد. چادر بیش از آن که یک پوشش اسلامی باشد، ایرانی است. چادر مشکی به این شکل که امروز می بینیم، در زمان قاجار رواج یافت. البته ر آن زمان چادر را همراه با پوشیه به کار می بردند.

امروزه نیز با توجه به علاقه ی بخش قابل توجهی از جامعه و همچنین در نظر گرفتن نیاز های روزانه، انواع مختلفی چادر طراحی شده است؛ چادر ملی، دانشجویی، ایرانی، کمری و شال دار از انواع متنوع چادرند که بسته به کاربردشان طراحی های گوناگون دارند.

مانتو نیز از دیگر پوشش های بومی و شهری ایران است. هر چند که طرح کلی آن از روپوش ها الگو برداری شده، اما در طی سالیان متمادی ظاهر آن تغییر کرده و طراحی های مختلفی در دوخت مانتو ها به کار گرفته می شود. البته امروزه نیز بخش قابل توجهی از بازارِ مانتو ها مربوط به تولیدات غربی است. بسیاری از آن ها در کشور هایی مانند چین و ترکیه، به فراخور نیاز و ذائقه ی ایرانی ها طاراحی و دوخته می شوند و به کشور وارد می شوند. می توان گفت به فراخور نیاز یک جامعه، این نوع پوشش جای خود را در مد و فشن باز کرده است.

در چند سال اخیر اما، طراحان ایرانی دست به کار شده اند و با توجه به مدل های کهن پوشش ایرانی، دست به طراحی مانتو ها و پارچه هایی زده اند که ریشه در هویت تاریخی ما دارد و از این حیث، به مزاج بسیاری خوش نشسته است. با مطالعه ی تاریخ لباس در ایران در میابیم که بسیاری از طرح های جدید، با الهام از البسه ی کهن ادوار تاریخی ایران طراحی شده اند.

پوشش ایرانی ها نیز مانند دیگر تمدن ها در طول تاریخ دگر گونی های بسیاری را تجربه کرده، اما اصل همیشگی این البسه برای زنان، توجه به پوشیدگی بوده است.

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

دیدگاهتان را بنویسید

*

15 + بیست =