رنگ فصل ها در طراحی پارچه

رنگ فصل ها در طراحی پارچه

در فصول مختلف سال علاوه بر جنس لباس ها، طراحی آن ها نیز تغییر می کند. این تغییرات هم جنبه ی زیبایی شناسی دارد و هم در بسیاری از موارد کاربردی است.

رنگ و طرح پارچه ها نیز به عنوان یکی از مهم ترین مولفه های طراحی لباس، به فراخور فصول سال تغییر می کند. در کاربرد رنگ ها به تناسب فصل، ویژگی روانشناسی رنگ  برای لباس های مردانه و زنانه لحاظ می شود. همچنین خاصیت های فیزیکی رنگ های گوناگون نیز، برخی از آن ها را مناسب فصول گرم سال می کنند و سبب می شوند برخی دیگر از رنگ ها در فصل های پاییز و زمستان کاربرد بیش تری داشته باشند.

از طرفی پیشینه ی ذهنی ما نسبت به رنگ های مختلف هم سبب می شود به میزان های مختلفی نسبت به زمان، به سمت آن ها برویم. به عبارتی دیگر استفاده ی همیشگی برخی رنگ ها در فصول گرم یا سرد سال توسط طراحان مد و فشن و تولید کنندگان لباس، این ذهنیت را در بین مردم جا می اندازد که چه رنگی برای چه موقع از سال مناسب تر است. البته در اغلب موارد، طراحان با توجه به ویژگی های رنگ از آن ها در طراحی لباس بهره می برند. این امر در بین مشتریان مد هم مورد توجه قرار می گیرد و آقایان و بانوانی که به مد اهمیت می دهند، در انتخاب خود به فصل ها و رنگ ها توجه نشان می دهند.

از مهم ترین ویژگی رنگ ها چه در زمینه ی مد و فشن و چه در زمینه های دیگر، تاثیر روانی و بصری آن هاست. رنگ ها به طور کلی به دو دسته ی سرد و گرم تقسیم می شوند.

رنگ های سرد شامل آبی، سبز، فیروزه ای و نقره ای می شوند. خصلت این رنگ هاحس سرما و آرامش را القا می کند. به همین منظور این دسته از رنگ ها برای استفاده در تابستان و گرما مناسب تر هستند.

همچنین رنگ آبی روشن تداعی گر روز، آسمان و دریاست و این مفاهیم ارتباط نزدیکی با فصل تابستان دارند. رنگ سبز روشن نیز چمنزار و طبیعت های تابستانی را تداعی می کند.

رنگ های گرم شامل قرمز، گلبهی، زرد، طلایی و نارنجی هم طبیعتا حس گرما را منتقل می کنند. استفاده از این رنگ ها در فصل پاییز هم به طبیعت آن ها برمی گردد و هم به دلیل وجود این طیف رنگی در عناصر طبیعت در این فصول، سنخیت بیش تری با روزهایمان دارند.

رنگ هایی مانند ارغوانی، بنفش و سوسنی هم که از ترکیب رنگ های سر و گم پدید می آیند، رنگ های ترکیبی نامیده می شوند. استفاده از طیف روشنِ این رنگ ها در طراحی لباس های بهاره به چشم می خورد.

دسته ی دیگری از رنگ ها هستند که به عنوان رنگ های خنثی از آن ها یاد می شود. رنگ های قهوه ای، بژ، شیری، خاکستری، مشکی و سفید در این دسته قرار دارند. این رنگ ها باعث می شوند رنگ های دیگری که در کنار آن ها می نشینند بیشتر به چشم بیایند. البته بعضی طیف های تیره ی این دسته از رنگ ها گرم محسوب می شوند. در این میان رنگ های قهوه ای، بژ و سیاه کاربرد بیش تری در فصول سرد سال دارند.

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

پاسخی بگذارید

*

2 − دو =