کرم های مرطوب کننده

کرم های مرطوب کننده

پوست انسان در طول مدت زندگیش دچار فرسایش می شود که تا میزان قابل توجهی می تواند خود را ترمیم کند. البته با بالا رفتن سن، پوست خاصیت کشسانی اش را از دست داده و دچار چین و چروک می شود.

مراقبت از شادابی پوست امری مهم به خصوص برای بانوان است. برای حفظ سلامت پوست و مراقبت از آن، راه های زیادی وجود دارند. علاوه بر تغذیه ی مناسب و خواب سالم و به اندازه، حفظ رطوبت پوست نیز در سلامت و زیبایی آن تاثیر بسزایی دارد. مرطوب کننده ها این کار را انجام می دهند.

مرطوب کننده ها در قالب لوسیون، پماد و کرم در بازار وجود دارند که این اشکال مختلف، به میزان ترکیبات آب و چربی در آن ها بستگی دارد. آن ها در واقع، حاوی مقداری آب و ماده ای روغنی هستند که نقش جذب و حفظ آب را بر عهده دارد. شاید سنتی ترین فرم مرطوب کننده همان وازلین باشد. پماد غلیظی که با ایجاد لایه ای بر سطح پوست، از تبخیر آب آن جلوگیری می کند.

اما استفاده از وازلین به علت سنگین بودن و ایجاد احساس ناخوشایند چربی، برای بسیاری خوشایند نیست. البته این ماده همچنان در ترکیبات مرطوب کننده ها نقش پر رنگی را ایفا می کند و بیش ترین میزان حفظ آب را دارد.

امروزه تولید کنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی، لیستی بلند بالا از ویتامین ها و مواد معدنی در فرمولاسیون کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده ی خود ذکر می کنند. اما آزمایشات و تحقیقات نشان داده اند میزان ویتامین در این کرم ها به اندازه ای نیست که تاثیر گذار باشد. به علاوه، ساختار اغلب ویتامین ها در معرض نور و اکسیژن تغییر می کند و بی اثر می شود.

نهایتا بیش ترین تاثیر کرم های مختلف مرطوب کننده، جذب رطوبت و حفظ آن است. برای آن که نتیجه ی بهتری از استفاده از این ترکیبات بگیرید، توجه به چند نکته ضروری است.

درست انتخاب کنید. اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، جنس پوستتان است. جنس پوست می تواند چرب، خشک، معمولی و یا مختلط باشد. پوست های چرب و مختلط غالبا لزومی به استفاده از کرم مرطوب کننده ندارند. افراد با پوست مختلط و دارای T-zone چرب، بهتر است برای رفع خشکی موضعی پوست، از لوسیون ها و مرطوب کننده های بر پایه ی آب استفاده کنند. همچنین با توجه به تفاوت های ساختار پوست در بین آقایان و بانوان، برخی از کمپانی ها دست به تولید کرم های مردانه و زنانه زده اند.

افرادی که پوست معمولی دارند نیز بهتر است از لوسیون ها که چربی کم تری دارند استفاده کنند. چرا که بر خلاف ادعای برند های تجاری لوزام آرایشی و بهداشتی، غالب مرطوب کننده ها کم و بیش می توانند باعث به وجود آمدن جوش و آکنه شوند.

برای برطرف کردن خشکی در پوست های خشک و حساس، کرم های غلیظ حاوی چربی مناسب هستند. افراد با پوست های حساس باید از کرم های بدون عطر و ضد حساسیت با تجویز دکتر استفاده کنند.

زمان استفاده از مرطوب کننده ها نیز اهمیت زیادی در میزان تاثیر گذاری آن ها دارد. بهتر است پس از استحمام و شستشوی صورت از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید. چرا که شستشو به خصوص با آب داغ، چربی های سطح پوست را از بین می برد و به دلیل باز بودن منافذ پوست، رطوبت به راحتی تبخیر و پوست، خشک می شود.

همچنین تا سه دقیقه پس از استحمام هنوز میزانی از رطوبت روی سطح پوست وجود دارد. کرم های مرطوب کننده در محیط های مرطوب، تاثیر گذاری بهتری دارند.

در فصل زمستان و هوای سرد، استفاده از کرم های چرب تر توصیه می شود.

استفاده از برند های معتبر و با سلبقه نیز نکته ی مهممی در خریدن محصولات مرطوب کننده است. البته این به آن معنا نیست که هرچه محصول گران تری بخریم، لطف بیش تری در حق پوستمان کرده ایم؛ گران بودن یک محصول، می تواند کاملا در راستای ساز و کار های تجاری و تبلیغاتیِ برند آن باشد. گول لیست های بلند و بالای ویتامین ها و املاح معدنی درج شده روی این محصولات را هم نخورید. آزمایشات بسیاری نشان داده اند که به کار بردن این مواد در ساختار کرم ها بی تاثیر است و تنها کارکرد تجاری و تبلیغاتی دارد.

کرم های مرغوب معمولا دارای این مشخصاتند: رنگ و بوی مناسب، شفافیت و ساختار یکنواخت، عدم ایجاد حساسیت و آلودگی میکروبی و قارچی، عدم ایجاد سنگینی و ظاهر چرب روی پوست و قابلیت پاک شدن سریع پس از شستشو، قابلیت جذب پوستی سریع در هنگام مصرف.

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

دیدگاهتان را بنویسید

*

4 × دو =