در نکوهش لوازم آرایش

مضرات مصرف لوازم آرایشی

استفاده ی روزمره از لوازم آرایشی و بهداشتی به قدری جا افتاده است که برای بسیاری از بانوان سر کردن یک شبانه روز بدون استفاده از این اقلام غیر ممکن به نظر می رسد. خرید و استفاده ی اقلام آرایشی به نوعی قسمتی از زندگی شهری را تشکیل می دهد و در خرج و مخارج افراد بودجه به این منظور اختصاص داده می شود. اما به طور یقین استفاده ی مداوم از این محصولات عوارض زیادی چه در زمینه ی جامعه شناسی و روانشناختی و چه به لحاظ سلامت، در پی دارد.

اولین آسیبی که در صورت استفاده ی همیشگی از لوازم آرایشی به آن دچار می شوید وابستگی به آن هاست؛ تجربه نشان داده بسیاری از افرادی که آرایش کردن را جزو عادات روزمره ی خود قرار داده اند، به راحتی نمی توانند از خیر آرایش حتی برای چند ساعت بگذرند. وقتی همیشه و همه جا با چهره ی آرایش کرده ظاهر می شوید، تعریف شما و اطرافیانتان نسبت به چهره و ظاهر شما بر این اساس شکل می گیرد. پس حضور در جمع های گوناگون بدون آرایش برای شما سخت و غیر ممکن به نظر می رسد.

اما صرف نظر از عوارض روانشناسیِ استفاده از لوازم آرایش، مصرف این مواد برای سلامتی جسمی نیز خطرات قابل توجهی در پی دارد. از میان اعضای مختلف بدن، چشم ها بیشترین آسیب را از استفاده از لوازم آرایشی نا مرغوب و یا استفاده ی نادرست از آن ها می بینند. ریمل های آبکی محیط خوبی برای رشد میکروب های مختلفند و به راحتی می توانند آن ها را به چشمان شما منتقل کنند. ریمل های روغنی نیز در صورتی که مدت زیادی روی مژه ها باقی بمانند می توانند باعث ضعیف شدن ریشه ی مژه ها و ریزش آن ها شوند.

رژ لب هایی که ماندگاری طولانی دارند غالبا از مواد شیمیایی زیادی در فرمولاسیون خود بهره می گیرند که می تواند باعث خشکی و پوسته شدن لب شود. به علاوه، ماندگاری طولانی رژ لب بر روی لب، از تنفس پوستی جلوگیری می کند و به بافت لب آسیب می رساند و باعث تیره شدن رنگ آن می شود. همچنین رژ ها در موارد زیادی همراه با غذا و نوشیدنی بلعیده می شوند و می توانند باعث بروز مشکلات گوارشی شوند.

استفاده از کرم پودر های سنگین با مدت زمان طولانی نیز باعث بروز مشکلات متعدد پوستی مانند آکنه، لک های پوستی و در مواردی ایجاد حساسیت می شوند. پوششی که این کرم ها بر روی پوست ایجاد می کنند، منافذ پوستی را مسدود کرده و تنفس آن را مختل می کنند. در نتیجه پوست امکان ترمیم را از دست می دهد. چربی موجود در کرم پودر ها نیز می تواند باعث ایجاد آکنه و جوش های سر سیاه شود.

خوابیدن با آرایش هم می تواند آسیب های زیادی به همراه داشته باشد؛ چرا که در هنگام خواب، منافذ پوست باز می شوند و مواد شیمیای موجود در لوازم آرایشی به راحتی جذب پوست می شوند. خوابیدن با لوازم آرایشی مربوط به چشم ممکن است باعث عفونت، التهاب، قرمزی و خارش شود.

در صورت استفاده ی روزمره از لوازم آرایشی، توجه داشته باشید که این مواد بیش از شش ساعت روی پوست شما باقی نمانند. برای پاک کردن آرایش خود از دستمال های مرطوب و یا پاک کننده های مربوط استفاده کنید و از شستن صورت خود با صابون بپرهیزید.

 

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

دیدگاهتان را بنویسید

*

هشت + 19 =