نشانه های اولیه ی بیماری آلزایمر

نشانه های بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر یک نوع اختلال در عملکرد مغز است که طی آن توانایی های ذهنی بیمار تحلیل می روند. این بیماری، یک انحطاط پیشرفت کننده از بافت های مغزی است که غالبا سلامت ذهنی افراد بالای 65 سال را تهدید می کند. مشخصه ی آلزایمر زوال ذهنی است و طی آن عملکرد های ذهنی مانند حافظه، قوه ی درک و قوه ی ناطقه رو به زوال می روند.

آلزایمر را بیش تر به آسیب رساندن به حافظه می شناسند؛ ابتدا حافظه ی کوتاه مدت مختل می شود و فرد، اطلاعاتی که به تازگی به او داده است را فراموش می کند و ممکن است یک سوال را چندین بار بپرسد. البته فراموش کردن گهگدار نام آشنایان و یا اطلاعاتی مانند شماره تلفن امری طبیعی است، ولی این اتفاق برای مبتلایان به آلزایمر بیش تر رخ می دهد و آن ها با گذشت زمان، این جزییات را به خاطر نخواهند آورد.

همچنین فراموش کردن چگونگی انجام کارهای روزمره مانند چگونگی استفاده از ماشین لباسشویی و یا پخت و پز غذا، از دیگر علایم ابتلا به آلزایمر است.

از دیگر اختلالاتی که در نتیجه ی آلزایمر رخ می دهد، اختلال در تکلم است؛ فرد ممکن است جمله ها، نام ها و کلمات را فراموش کند و یا از کلمات غیر معمول به عنوان جایگزین استفاده کند و در مواردی از تکمیل جمله و صحبت خود باز بماند. گاهی این مشکلات سبب می شود درک مفهوم صحبت های بیمار برای اطرافیان سخت شود.

عدم تعادل در احساسات و تغییرات ناگهانی در خلق و خو نیز می تواند از دیگر نشانه های ابتلا به آلزایمر قلمداد شود. در این حالت فرد بدون دلیل خاصی به یکباره ناراحت، عصبی یا خوشحال می شود. همچنین فرد ممکن است به انفعال روی بیاورد و ساعات زیادی را صرف تماشای تلویزیون و یا خوابیدن کند.

سردرگمی و نداشتن درک درست از مکان و زمان نیز در بسیاری از مواقع برای مبتلایان به آلزایمر رخ می دهد. فرد مبتلا در یافتن مسیر روزانه اش به مشکل می خورد یا فراموش می کند که کی و چگونه به این نقطه رسیده است. مبتلایان به آلزایمر در بسیاری مواقع بدون توجه به آب و هوا لباس می پوشند و به طور مثال، در هوای آفتابی چند لباس را روی هم می پوشند.

افراد در این حالت، معمولا دست به کارهای عجیب می زنند و وسایل را در جاهای غیر معمول قرار می دهند.

آلزایمر به طور کلی سلامت روانی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب بروز نشانگان زوال عقل می شود.

هنوز راه حلی برای پیشگیری از آلزایمر به طور قعل مطرح نشده است، اما شواهدی وجود دارد مبنی بر این که  انجام تمرینات ذهنی می تواند از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند. همچنین تحقیقات در حوزه ی روانشناسی نشان داده افرادی که از نظر ذهنی و جسمی فعال هستند کم تر به آلزایمر دچار می شوند. تغذیه نیز در این باره بی تاثیر نیست؛ مصرف ماهی و منابع امگا 3، آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها در کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر تاثیر دارند.

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

دیدگاهتان را بنویسید

*

نوزده + 4 =