علل گوشه گیر شدن نوجوانان چیست؟

گوشه گیر

همیشه گوشه گیر شدن با یك سری علایمِ غالبا به هم پیوسته همراه است. افرادی که گوشه گیر هستند چون نمی توانند مشكلاتشان را در عالم واقعیت حل كنند، به سمت خیال و فکر می روند و به خیالبافی می پردازند. این گونه افراد، بی هدف هستند و نمی دانند چه کاری باید بكنند و تصوری از آینده ی خود ندارند و در مورد آینده برنامه ریزی نمی کنند.

افراد گوشه گیر علائمی دارند که اگر روانشناس نیز نباشید؛ می توانید به راحتی تشخیص داده و به کمک فرد بشتابید. چند مورد از این علائم را بازگو می کنیم:

  • از مردم گریزان است و هر خواهش را یك دستور یا تحمیل تلقی می کند و در برابر آن به شدت مقاومت می كند.
  • با اطرافیان خود دائماً در حال تضاد اخلاقی و كشمكش است و برای دفاع از حق خود هیچ تلاشی نمی كند و كناره گیری را بر تلاش ترجیح می دهد.
  • از دیگر نشانه های گوشه گیر بودن می توان به خجالت و سكوت، احساس ناتوانی از برقراری ارتباط با دیگران اشاره کرد.
  • به تعویق انداختن در انجام كارها و بی قراری و ثبات نداشتن( از این شاخه به آن شاخه پریدن)، بی حوصلگی، كسالت، احساس خستگی، پوچی، زودرنجی، نگرانی از آینده از دیگر علائم فرد گوشه گیر می باشد.
  • احساس ناراحتی و نگرانی، انگیزه ی رقابت نداشتن، عدم تمركز حواس، اختلال در خواب و خوراك، بی اعتنایی نسبت به اطرافیان، بی اعتمادی و …. از علائم بارز این گونه افراد می باشد.

در شرايط عادي موردهای فراوانی وجود دارد که جواناني كه به مرحله رشد و بلوغ مي رسند؛ به یکباره از هم صحبتی با والدین خود دست کشیده و تنهایی را انتخاب می کنند.

بسیاری از پدر و مادرها؛ متوجه رشد فرزندان خود نشده اند و اکثراً با دلسوزي های بسیار موجب می شوند که نوجوان بیشتر عصبی شده و در تنهایی خود فرو رود؛ و با پرسیدن سوالاتی مثل: اتفاقي افتاده، چرا اين قدر ساكتي، چرا حرف نمي زني؟ آرامش نوجوان را برهم مي زنند. البته باید بگوئیم که این رفتار پدرها و مارها از روی نگرانی و همچنین دلسوزانه می باشد.

افراد در هر سنی امکان دارد که گوشه گير شوند؛ اما در دوران بلوغ به دلیل تغییراتی که از نظر روانی و جسمی در فرد به وجود می آید، بیشتر گوشه گیر می شوند و به نوعی قابل درک است. این رفتار موقتی می باشد و اگر برخورد شود؛ رفتار او اصلاح می شود ولی اگر علت زمینه های یک اختلال شخصیت باشد، باید مورد بررسی قرار گیرد.

گوشه گیری با گذشت دوران بلوغ از بین می رود ولی اگر ادامه پیدا کند سلامت فرد در خطر است و باید به پزشک مراجعه کند.

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

دیدگاهتان را بنویسید

*

5 × 1 =