سلامت قلب و عروق ارتباط آن با یایسگی

ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی یکی از دلایل متداول فوت  بانوان  یائسه در سن حدود 66 سالگی می باشد. در سرتاسر جهان شیوع مرگ و میر به دلیل ابتلا به بیماری های قلبی در بانوان ی 46 تا 63 ساله رو به افزایش است. بیماری های قلبی عروقی شامل بیماری های انفارکتوس میوکارد یا درنگ قلبی، نارسایی احتقانی قلب، فشار خون بالا و بیماری های دریچه ای قلب می باشد.

یائسگی و بیماری های قلبی عروقی

بعد از یائسگی ریسک ابتلا به بیماری های قلبی در فرد افزایش می یابد (مخصوصا بعد از سن 66 سالگی) و در نهایت سرکارخانم ها بیشتر از مردان در خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی قرار دارند. نقش استروژن در بیماری های قلبی از موضوعاتی است که همچنان مورد بحث قرار دارد و تفحصات در مورد تعیین نقش دقیق استروژن در بیماری های قلبی ادامه دارد. آنگاه یائسگی زمان بسیار خوبی است که شما برای حفظ سلامت خود به طرق مختلفی اقدام کنید و در این میان توجه به بیماری های قلبی از ارزش برخوردار خواهد بود.

فاکتورهای خطر دخیل در ایجاد بیماری های قلبی عروقی

عمده ترین فاکتورهای خطر مرتبط با بیماری های قلبی عروقی در زنان یائسه عبارت است از:

تنباکو
بی تحرک بودن در طول حیات
داشتن فشار خون بسیار بالا
دیابت یا پیش دیابتی بودن
اندازه ارزش کلسترول بالا
چاقی
سابقه خانوادگی در مبتلا شدن بیماری های قلبی عروقی

بسیار مهم است که توجه داشته باشیم به غیر از سابقه خانوادگی سایر فاکتورهای خطر قابل پیراستن می باشند. شما می توانید ریسک بروز بیماری های قلبی را کاهش دهید و راهکار های کم تر از به شما در این مسیر کمک می کند:

ایجاد تحول اتی در سبک زندگی

سیگار کشیدن را کنار بگذارید. به این ترتیب ریسک سرطان در طول زمان در شما کاهش خواهد یافت.
رژیم غذایی خود را بهبود بخشید. میوه ها، سبزیجات، حبوبات، فرآوردها‎ لبنی کم چرب، ماهی، گوشت بدون چربی و گوشت سفید از انتخاب های مناسب می باشد. رژیم های غذایی مبتنی بر گیاهان می تواند انتخاب بسیار سالمی محسوب شود.
وزن خود را کاهش دهید. سعی کنید روزانه به مدت 30 دقیقه ورزش کنید.
فشارخون خود را کنترل کنید. ممکن است برای درمان فشارخون بالا استفاده از دارو ضروری باشد.

چک ها رندوم منظم

طبیب باید به طور دوره ای فشار خون، کلسترول و وزن شما را بررسی کند و باید از سیستم های تخمین جهانی برای بررسی ریسک ابتلا به بیماری های قلبی استفاده کند. بنابراین شما باید به طور دوره ای حتی زمانی که نشانه های خاصی را نشان نمی دهید چکاپ ها را دنبال کنید.

شناخت علائم حمله قلبی در سرکارخانم ها

در بانوان حمله قلبی علائم متفاوتی در مقایسه با مردان دارد. این علائم متفاوت ممکن است شروع درمان را به تاخیر انداخته و نرخ بروز مرگ را افزایش دهد. در صورت بروز علائم زیر حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید:

درد قفسه سینه
درد در فک، بازوها، کمر و گردن
خستگی زیاد
تنگی تنفس، تهوع و احساس سبکی سر
تعریق نا معمول
درد در بخش بالایی شکم

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

پاسخی بگذارید

*

2 × 2 =