تشویق یا تنبیه، کدام بهتر است؟

تشویق یا تنبیه

تشویق یعنی رفتاری که در قبال کار درستی که انجام داده اند می کنید و اثر مثبتی روی افراد میگذارد و حس این را به وجود می آورد که کسی که مورد توجه قرار گرفته ترغیب شود تا کارهای مثبت دیگری انجام دهد.تنبیه یعنی اینکه طرف مقابل را نسبت به کاری که کرده آگاه سازیم تا دوباره به سمت آن عمل اشتباه نرود.

اطلاعات و نکاتی در مورد تشویق و تنبیه کودکان

تشویق یک امر مثبت است به این دلیل که باعث می شود فرد حس اعتماد به نفس پیدا کند و همچنین اگر خستگی ناشی از کاری در وجود او باشد با این حرکت حس آرامش پیدا کند و خستگی را فراموش کند و دوباره ترغیب به انجام آن عمل شود و در سلامت روانی کودک نیز موثر است.

این کار بر عکس تنبیه که حس بازدارنده دارد، فرد را به انجام کار ترغیب میکند. تشویق شخصیت فرد را می سازد و باعث می شود که مسیر زندگی او به سمت مثبتی پیش رود.

تاثیرگذارترین نکته، سوق دادن کودک به کارهای درست است. به طور مثال به او بگوئید که « شما لباس هایت را بدون اینکه به شما گفته شود مرتب کرده ای » این نوع جملات آن ها را برای کاری که کرده مشتاق می کند و باعث می شود که این عمل را دوباره تکرار کند یا به کارهای درست دیگر و انجام آن ها کمک کند.

بسته به نوع سن کودکان در علم روانشناسی و سلامت روان پاداش ها فرق می کند؛ پاداش ممکن است گاهی به صورت یک لبخند باشد و گاهی کلامی و گاهی وعده ی انجام کاری که دوست دارد و…

در مورد تشویق باید نکاتی را رعایت کنید که باعث اشتباه در تربیت یا افراط نشود که نتیجه ی عکس بدهد. در اینجا به ذکر چند مورد ازآنها می پردازیم:

کودک باید بفهمد که برای چه کاری مورد توجه قرار گرفته است. پاداش ها را همیشه باید بعد از انجام عمل درست انجام داد.اگر قبل از انجام کار تشویق صورت بگیرد در این صورت دیگر آن حالت انگیزه دهندگی خود را از دست داده و به عبارتی حالت رشوه دادن را به خود می گیرد یعنی اینکه من برای شما این کار را انجام می دهم تا شما هم این کار درست را برای من انجام دهی.

در اصل باعث می شود که دیگر کودک به انجام کار درست ترغیب نشود و بی میلی ایجاد می کند و انگیزه را از دست می دهد.

تشویق و پاداش و تنبیه درست بعد از انجام عمل صورت گیرد تا دل سرد نشود. تشویق هر چند وقت یکبار انجام شود زیرا اگر به صورت پشت سر هم و افراط آمیز انجام شود دیگر ان تاثیر خود را از دست می دهد و هیچ هیجانی برای انجام کار مثبت دیگری ایجاد نمی کند.

در تشویق هیچوقت به نکات منفی فرزندتان اشاره نکنید، بر عکس به نکات مثبت وجود آن اشاره کنید، باید اسعدادهای او را کشف کنید و تشویق کنید.

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

دیدگاهتان را بنویسید

*

هفت + پانزده =