تاثیر استرس بر فشار خون

فشار خون

فشار خون به میزان نیرویی گفته می شود که بر جداره ی سرخرگ ها وارد می شود تا خون در سراسر بدن گردش پیدا کند.دلایل گوناگون از جمله برخی بیماری ها می توانند روی فشار خون تاثیر بگذارند و باعث کاهش و یا افزایش آن شوند. از این بیماری به عنوان مرگ خاموش یاد می کنند؛ چرا که ممکن است فردِ مبتلا سال ها علایم بیماری را در خود مشاهده نکند. به طوری کلی علایم آن عبارتند از: سر درد، تاری و اختلال در دید، درد قفسه ی سینه، تنگی نفس و سرگیجه. اما بهترین راه تشخیص، اندازه گیری فشار خون با استفاده از دستگاه های فشار سنج به صورت مرتب است.

عواملی مانند چاقی، بیماری قلبی، بیماری های کلیوی، سن، مصرف الکل، عادات غذایی، ژنتیک، اضطراب و استرس بر تشدید این بیماری تاثیر گذار هستند.

در این میان نقش استرس کمی متفاوت است؛ به گفته ی روانپزشکان، افزایش فشار خون یک بیماری روان تنی است. اضطراب و استرس جزو عوامل روانشناسی و فیزیولوژیکی هستند که می توانند به طور موقت باعت افزایش فشار خون شوند و یا حتی مشکلات جدی تری در این زمینه ایجاد کنند.

استرس های مزمن و حاد تاثیر بیش تری روی این بیماری دارند. وقتی فرد دچار استرس شدید می شود، بدن با ترشح موادی سعی در غلبه بر حالت غیر طبیعی می کند. این مواد بر روی فشار خون تاثیر می گذارند. البته فشار ایجاد شده در این روند موقتی است.

اما افرادی که تحت تاثیر استرس و اضطراب مزمن قرار دارند و از نظر تیپ شخصیتی، در مقابل فشار های روانی محیطی آسیب پذیر ترند، بیش تر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. استرس مزمن باعث بیماری عروق کرونری می شود و از این طریق بر فشار خون تاثیر می گذارد.

به همین دلیل، پس از بررسی عوامل فیزیکی که در بروز این بیماری موثرند، فرد باید از نظر سلامت روان نیز تحت معاینه قرار گیرد و در صورت نیاز، از روانشناس کمک بگیرد.

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

دیدگاهتان را بنویسید

*

19 + سیزده =