خواص انار در شادابی پوست

خواص انار برای سلامت و زیبایی

متخصصان پوست و مو مصرف میوه و سبزیجات را برای حفظ سلامت و زیبایی توصیه می کنند. یکی از میوه هایی که خوردن آن بسیار توسط پزشکان توصیه می شود انار است.

انار یکی از منابع غنی آنتی اکسیدان هاست؛ آنتی اکسیدان ها با دفع رادیکال های آزاد، روند پیری و فرسایش را کند می کنند و خاصیت ضد سرطانی دارند. انار حاوی میزان زیادی پلی فنول است که از قوی ترین گروه های آنتی اکسیدان می باشد و الاژیک اسیدِ موجود در آن، تاثیر شگرفی در مبارزه با سلول های سرطانی پوست دارد.

متخصصان پوست و مو همچنین تاکید زیادی بر مصرف منابع ویتامین C کرده اند. مصرف یک انار به صورت روزانه می تواند تا 40% نیاز انسان به ویتامین C را تامین کند.

بسیاری از مشکلات مربوط به پوست و مو نشان گر کم خونی و یا مشکلات مربوط به خون اند. در صورتی که خون تمیز به صورت سالم در بدن جریان پیدا کند، پوست به درستی تغذیه می شود و در نتیجه ظاهر شادابی خواهد داشت.

به صورت کلی میوه های قرمز نقش پررنگی در تولید گلبول های قرمز و خون سازی دارند. انار نیز منبع خوبی از پتاسیم، اسید فولیک و آهن است؛  وجود این مواد مغذی، آن را به یک تصفیه کننده ی خون تبدیل کرده است. در واقع انار هم به خون سازی کمک می کند و هم سلامت خون را افزایش می دهد و از این طریق به عملکرد هرچه بهتر ارگان ها و اعضای بدن کمک می کند.

همچنین انار میزان تولید سبیوم را متعادل می سازد. سبیوم چربی تولید شده توسط پوست است که باعث بروز جوش می شود. این میوه حاوی موادی است که از شکسته شدن مولکول های کلاژن توسط آنزیم ها جلو گیری می کند و باعث انسجام کلاژن پوست می شود. همچنین انار به تولید فیبروپلاست ها، که سلول های تولید کننده ی کلاژن و الاستین می باشند کمک کرده و سبب نرمی و لطافت پوست می شود.

وجود مقادیر زیاد آنتی اکسیدان در انار به آن خاصیت ضد التهابی نیز بخشیده است؛ از این رو آب انار برای آرام کردن پوست ملتهب مفید است. استفاده از روغن هسته انار جهت بهبود زخم های کوچک و مشکلات پوستی نیز توسط متخصصان توصیه می شود.

استفاده از انار در لوازم آرایشی و بهداشتی گوناگون نیز کاربرد دارد. امروزه استفاده از این میوه در تولیدات آرایشی و بهداشتی برای بانوان رواج یافته است که البته هنوز اطمینان چندانی از تاثیر گذاری آن به این نحو وجود ندارد. برای استفاده ی موضعی از انار می توانید با مخلوط کردن دانه ها و یا آب انار با مواد گوناگون ماسک های مختلفی بسازید و از فواید بسیار آن برای سلامت پوست و مو بهره مند شوید.

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

دیدگاهتان را بنویسید

*

5 − یک =