نورپردازی نمای ساختمان نباید مزاحم ساکنین ساختمانهای اطراف باشد

مراقب جهت نورها یا روشن و خاموش شدنشان باشید. نورهای پروژکتوری دوربرد، میتوانند به داخل ساختمانهای اطراف بروند و باعث مزاحمت شوند. همچنین انعکاس نور چراغها از بخشهایی از نمای ساختمان شما هم میتواند نور را به داخل ساختمانهای اطراف ببرد.

در انتخاب رنگ نورها، به متریال و ساختار مواد استفاده شده در نما هم توجه کنید! رنگهای گرم، صمیمانه هستند و رنگهای سرد، جدی. انتخاب رنگ نور، حس مخاطبان را نسبت به ساختمان شما، تغییر میدهد.

معیار خرید پروژکتور یا لامپ در گذشته، توان مصرفی بود. مثلا یک لامپ 100 وات یا 200 وات میخریدیم. 100 وات، توان مصرفی یک پروژکتور است. اما آنچه که مهم است این است که یک لامپ به ازای مصرف 100 وات انرژی، چقدر نور تولید میکند. میزان روشنایی تولید شده توسط لامپ را با واحد لومِن اندازه میگیرند. هرچقدر که لومن یک لامپ بیشتر باشد، یعنی نور آن بیشتر است. بنابر این در هنگام خرید پروژکتور ال ای دی ، به میزان روشنایی آن توجه کنید.

در هنگام انتخاب پروژکتور ال ای دی، به عدد IP در ستون مشخصات محصولات توجه کنید و با توجه به محیطی که میخواهید پروژکتور در آن نصب شود، آن را انتخاب کنید. همچنین میتوانید برای مطالعه و شناخت درجه حفاظتهای مختلف، مقاله درجه حفاظت IP را بخوانید.

به استانداردهای روشنایی محیط توجه کنید!

یک زمین تنیس برای روشنایی، یک عدد تعریف شده داد. یک سالن تولید مواد لبنی نیز، یک استاندارد برای روشنایی دارد. سالن مونتاژ هم همینطور. پس میتوانید با میزان روشنایی پروژکتورها در جدول مشخصات آنها، همچنین با استفاده از استانداردهای موجود، به راحتی پروژکتور مورد نیازتان را انتخاب کنید.

انتخاب رنگ در نورپردازی نمای ساختمان ، بسیار مهم است!

قبل از اینکه رنگهای مورد علاقه خود را برای ساختمانتان انتخاب کنید، به نورپردازی ساختمانهای دیگر توجه کنید. رنگ نور نمای ساختمان را باید با توجه به ابعاد ساختمان، جنس و رنگ نما و حتی کاربری آن انتخاب کرد. شما برای انتخاب رنگ نور نمای ساختمانتان دو راه دارید. یا به متخصص و طراح مراجعه کنید، یا اینکه از ساختمانهای دیگر الهام بگیرید. سعی کنید ساختمانی مشابه با ساختمان خودتان پیدا کنید که از رنگ نور آن خوشتان بیاید. به همه جای شهر سر بزنید. مناطق مختلف را ببینید و از نماهای مطلوبتان و حتی آنهایی که نمی پسندید، عکس بگیرید. بعد ببینید کدامیک را دوست دارید.

نورپردازی نما با پروژکتورها و چراغهای LED

برای نورپردازی نمای ساختمان ، میتوانید از منابع گوناگونی استفاده کنید. پروژکتور، چراغ نما، چراغ دفنی و ریسه با رنگ نورهای مختلف را میتوانید برای نورپردازی نما به کار ببرید. همچنین نوع این منابع میتواند متفاوت باشد. قدیمی ترین تکنولوژی مربوط به لامپهای متال هالید و رشته ای است و جدید ترین آن مربوط به لامپهای ال ای دی است. پروژکتورهای ال ای دی به نسبت پروژکتورهای مدادی و سایر پروژکتورها، از طول عمر بسیار بالا و مصرف برق بسیار پایین برخوردار است. این دو ویژگی در مجموع باعث به صرفه بودن ال ای دی ها شده و تقریبا بازار مصرف منابع روشنایی را به سمت خود کشانده است.

در کدام لامپ‌ها مواد سمی به کار رفته است؟

در لامپ‌های کم مصرف و مهتابی، اساسا تولید نور از طریق تحریک جیوه اتفاق می‌افتد و جیوه یک فلز سمی است. در ساختار لامپ‌های ال ای دی نیز تا حدودی فلز سرب به کار رفته است. اما تفاوت اینجاست که با شکستن لامپ کم مصرف، جیوه موجود در آن وارد محیط می‌شود اما از آنجا که لامپ ال ای دی شکستنی نیست، به این راحتی سرب موجود در لامپ‌های ال ای دی، به محیط خانه وارد نمی‌شود.

معیارهای انتخاب لامپ با اولویت سلامتی

لامپ یکی از عمومی‌ترین لوازم خانه است. ما در تمام ساعات در معرض تابش نور لامپ‌های خانه یا محل کار قرار می‌گیریم. در بسیاری از لامپ‌ها مقدار کمی مواد سمی به کار می‌رود یا اینکه آنها میزان کمی اشعه مضر تابش می‌کنند. اما با توجه به زمان زیادی که در معرض تابش آنها قرار داریم، خطرات آنها می‌توانند جدی باشند. در انتخاب لامپ برای خانه، معیار سالم بودن لامپ را نیز در نظر بگیرید.

سالم‌ ترین لامپ، لامپ ال ای دی است

از میان لامپ‌های بازار، بهترین و سالم‌ ترین آنها، لامپ ال ای دی است. لامپ ال ای دی، از همه کم مصرف‌تر است، مواد سمی خطرناک برای ما ندارد، شکستنی نیست و اگر بیشتر از لامپ‌های ال ای دی متمایل به زرد استفاده کنیم، اشعه فرابنفش هم ندارد. جالب اینکه لامپ‌های ال ای دی ، از لامپ‌های کم مصرف ارزانتر هستند.

لامپ‌های ال ای دی به راحتی با لامپ‌های کم مصرف و پرمصرف قدیمی قابل جایگزینی هستند. این لامپ‌ها به صورت حبابی، شمعی، چراغ‌های هالوژنی، چراغ‌های سقفی و انواع دیگر لامپ و چراغ‌ها، تولید می‌شوند.

این مطالب را میتوانید در بخش بلاگ فروشگاه لاله زار مطالعه کنید.

اگر قاب عکسی روی دیوار دارید یا اینکه ظرف دکوری خاصی در اتاق پذیرایی دارید، از چراغهای با نور متمرکز، برای روشن کردن آنها استفاده کنید. در این چراغها، از لامپی با شدت نور ملایم و نه خیلی زیاد استفاده کنید. این لامپ قرار نیست که اتاق را روشن کند بلکه ، فقط قرار است دکور یا قاب عکس شما را زیبا کند. برای این چراغها، لامپهایی با زاویه نور کم، استفاده کنید تا نور متمرکز، بتواند نگاههای میهمانان را جذب کند.

درباره پایگاه اطلاع رسانی ریحانه

پاسخی بگذارید

*

3 × یک =